8. sınıf kareköklü sayılar testi, testleri, soruları, konu anlatımı

2009 Sbs 8. Sınıf Matematik Soru Dağılımı

E-posta Yazdır PDF

2009 Sbs 8. Sınıf Matematik Soru Dağılımını İnceleyelim.

 


01. soruyu incelediğiimizde A kitapçığının bizi rasyonel-irrasyonel ayrımı yani "gerçek sayılar" konusuyla karşıladığını görüyoruz.Sbs de sorulara dikkat etmek gerekiyor eskisi gibi aşağıdakilerden hangisi rasyoneldir?Ya da irrasyoneldir diye sormak yerine bir kaç kelime oyunu yapılarak sorular sorulabiliyor.144 kök dışına tam çıktığı için rasyoneldir diğerleri zaten rasyoneldir.Bu durumda kök dışın çıkamyan 45 ile C şıkkı sorumuzun cevabbı alıyor .Ayrıca cevap 2. sırada olmasına rağmen cevap şıklarında C şıkkı olmasıda dikkat etmemiz gerektiği sinyalini vermiyor mu?

 

02. soruyu incelediğimizde üslü sayıların kuvveti sorusunu görüyoruz.(Ben yinede 8. sınıf için negatif üslü sayılardan bu sene sorulacağı kanaatindeyim.)5 tane (1/2) yi yanyana çarpmak yetmiyor.Sonucu 1/32 buluyoruz ama hemen bir rasyonel sayılar konusu geliyor ve 1/32 nin yerini soruyor.Bu konu için "Kesirlerle tahmin,yarıma yakınlık,tüme yakınlık ve 7. sınıfta gördüğümüz rasyonel sayıların sayı doğrusunda gösterimi " konularına bir gözatmak gerekir diye düşünüyorum.

03. soruyu incelediğimizde "Tam kare sayılar" yani "KareKöklü Sayılara Giriş" konusunu görebiliyoruz.
196=14x14
225=15x15
256=16x16
olup dolayısıyla fayansları bu şekilde koyarak kare oluşturabiliyoruz ama 156 sayısı tam kare bir sayı olmadığı için ya da kök dışına tam çıkmadığı için 156 olamaz diyoruz.CEVAP:A

04. soruyu incelediğimizde Ondalıklı Sayıların Karekökü konusu görüyoruz.Tabiki 6. sınıf konusu olan işlem önceliği yani önce parantez içi yapılır sonra ....konusu ile birleştirilmiş.Soru işlem ölçme basamağında olup kareköklü sayılarla ilgili 100 civarı soru çözen bir kişi bu tür soruları kaçırmayacaktır.Cevap B dir.

 

 

 

05. soruyu incelediğimizde 8. sınıftaki dönme ,yansıma konusu 6. sınıftaki öteleme ile birleştirilmiştir.Dönme konusu ile ilgili koordinatlar kullandırılmamıştır yani (a,b) ----->> (b,-a) olması ile ilgili koordinat sorularından ziyade akıldan çevirme,görsel şekilleri beyinde yorumlama ve simetri bilgisi ölçülmüştür.

 

06. soruyu incelediğimizde "perspektif" konusundan bir soru var.Bu konunun çok basit püf noktaları var 3-5 soru çeşidini bilmeniz yeterli olacaktır.

 

07. soruyu incelediğimizde yine bir cadde sorusu hayatla ilişkilendirmek için SBS sorusu hazırlayan gurup son yıllarda cadde-sokak ile ilgili soruları açılar ve üçgenlerde çok kullanmaya başladı bu sorularda caddenin genişliğinin içine girmesi yepyeni bir soru çeşidini karşımıza çıkarıyor.Bu benzerlikle ilgili bir soru olup seçici bir sorudur.Cevabı 8 çıkıyor.

08. soru gerçekten kaliteli bir sorudur,ilk etapta şekilleri saıya çevirmek gerekiyor bu durumda
K=2
L=3
M=4
N=6
P=10

oluyor çevre için 3 kenarı toplarsak en büyük C şıkkının çıktığını görüyoruz.Çünkü 3 kenarın toplamına bakarsak;

A=18
B=9
C=19
D=13

olduğunu görüyoruz ve burada bir çoğu öğrenci hemen C şıkkına atlayıp bi de "Ne kadar kolaymış!!" diyor.Tabiki de cevap D şıkkıdır çünkü C şıkkıyla üçgen oluşturulamaz herhangi bir kenar iki kenarın farkından küçük toplamından büyük olamaz.İşte burada ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini bi kere daha anlıyoruz..

09. soru ile artık anlıyoruz ki görsel zekaya çok önem veriliyor.Bunun için aslında çok matematik bilmeye gerek yok yani bu yüzden hiç bir soruya ben yapamam ya da bilmiyorum dememek gerkiyor bazen çok uzun gibi görünen sorular kolay olabiliyor.Bu soru için tetris,sudoku,satranç ve lego oynayanlar daha şanslı görünüyor.Onun için bu soru ile ilgili size arada sırada beyin jimnastiği  yapmanızı öneriyorum.Sorunun cevabı A dır.Kısa bir yol önerebilirim o küp için 8 adet küp olmalıdır.Şıklardaki küplerin toplam sayılarına bakarak belki bir kaç şık elyebilirsiniz.

 

02. soruyu incelediğimizde üslü sayıların kuvveti sorusunu görüyoruz.(Ben yinede

Son Güncelleme ( Salı, 22 Aralık 2009 10:05 )  

Matematik testleri

Şehir Rehberi Scripti Firma Rehberi Scripti